Мимовільне переривання бажаної вагітності - трагедія в житті жінки, а якщо це повторюється не раз і не два, то тут навіть у найсильнішої людини можуть опуститися руки.

Не варто залишатися зі своєю бідою сам на сам, звертайтеся за допомогою до фахівців.

Причини невиношування вагітності численні і різноманітні. У половині випадків присутнє поєднання кількох факторів, тому достовірно визначити, чому перервалася вагітність, буває дуже складно.

Необхідне ретельне повноцінне медичне обстеження подружжя. Проводити його необхідно до вагітності. Як правило, і діагностику, і лікування, спрямоване на запобігання мимовільних викиднів, здійснюють до виникнення вагітності.

На сьогодні розрізняють такі провідні причини звичної втрати вагітності:

 • генетичні;
 • імунологічні (аутоімунні, аллоіммунні);
 • ендокринні;
 • інфекційні;
 • тромбофілійні;
 • патологія матки (вади розвитку, генітальний інфантилізм, гіпоплазія матки, істміко-цервікальна недостатність, внутрішньоматкові синехії).

З’ясування причин звичної втрати вагітності є надзвичайно важливим з практичної точки зору. Коли відомі причини і зрозумілий патогенез переривання вагітності, можна більш успішно проводити етіопатогенетичне лікування, в іншому випадку воно стає симптоматичним і часто неефективним.

Причина

Генетичні причини

Приблизно в одному з десяти випадків процес виношування переривається внаслідок хромосомних порушень плода. Інакше кажучи, плід має генетичними аномаліями, які загрожують життєздатності дитини після народження. На присутність таких аномалій організм реагує мимовільним перериванням вагітності – в деякому роді це можна назвати природним відбором.

Генетичні порушення і пов’язані з ними мимовільні аборти часто трапляються у жінок, у яких в роду вже були випадки викиднів, вроджених вад у дітей і інших розладів.

Досить корисну інформацію про наявність аномалій можна отримати, досліджуючи цитогенетику вилученого після самовільного переривання плодового яйця. А для того, щоб визначити, послужила чи генетика головним фактором викидня, потрібно досліджувати каріотип планує пари. Якщо в каріотипі доктор виявить невідповідність, то такій парі рекомендується проконсультуватися у фахівця з генетики. Навіть порушений каріотип тільки одного з батьків збільшує небезпеку розвитку генетичних розладів у багато разів. У таких випадках лікар радить обов’язково проходити перинатальні дослідження, в які входять біопсія хоріона, амніоцентез та дослідження пуповинної крові (кордоцентез).

Імунологічний фактор невиношування

Що охоплюють імунологічні причини? Ними можна назвати практично будь-яку непередбачену реакцію імунного захисту жінки на нібито чужорідні тканини майбутньої дитини (аллоіммунні розлади), або навіть на власні тканини пацієнтки (аутоімунні розлади). При імунологічних патологіях проводять аналіз крові, де визначають наявність антитіл (антинуклеарних, антифосфоліпідних, антитиреоїдних), або антитіл до хоріонічного гонадотропіну.

Лікування імунологічних розладів зазвичай тривале, часто до самих пологів.

Ендокринні фактори

З інших найбільш частих причин невиношування виділяють і ендокринні розлади, наприклад, недостатню лютеїнову фазу, надмірний рівень андрогенів або пролактину, хвороби щитовидної залози і діабет. Названі розлади в чверті відсотків випадків провокують самовільне переривання в I триместрі вагітності.

Недостатня лютеїнова фаза виникає при малій кількості прогестерону, який утримує і підтримує процес виношування. Особливу роль прогестерон грає на початку вагітності – під час прикріплення плодового яйця до стінок матки. Через недостатню кількість гормону ембріон може не закріпитися, або закріпитися погано, що і призведе до переривання процесу.

Надлишок андрогенів сам по собі теж може спровокувати невиношування, що може бути результатом посиленої продукції тестостерону, який виробляється в надниркових залозах і в яєчниках. Таке може траплятися при спадкових патологіях надниркових залоз, при полікістозі яєчників, при збої в роботі зв’язки гіпоталамус-гіпофіз.

Підвищений вміст пролактину – наступна причина ендокринного невиношування – може виникати як наслідок травм, запалень, новоутворень в головному мозку, а точніше – в зв’язці гіпоталамус-гіпофіз. Іноді такий стан може бути результатом прийому певних медикаментів (антидепресантів, оральних контрацептивів).

Серед патологій щитовидної залози причинами невиношування частіше стають нестача йоду в організмі і тиреоїдит. При таких захворюваннях і станах щитовидна залоза змушена продукувати меншу кількість гормонів, і, як наслідок, їх не вистачає для повноцінної підтримки вагітності. Якщо такі стани мають місце, то доктор обов’язково призначить лікування гормонами щитовидної залози або медикаментами, що містять йод.

При цукровому діабеті невиношування може бути пов’язано зі зниженням сприйнятливості клітин організму до інсуліну. Через це завжди доктор переглядає дозування інсуліну у вагітних жінок, які хворіють на діабет.

Анатомічні фактори

Важливим фактором, який може привести до невиношування вагітності, є дефекти анатомії (будови) репродуктивних органів. Перш за все, це дефекти будови матки: подвійна матка, дворога, однорога або сідлоподібна матка, внутрішньоматкова перегородка тощо. Крім цього, до порушень анатомічної будови відносять також міоми і синдром Ашермана (синехії матки).

ІЦН – порушення замикальної функції шийки матки, або істміко-цервікальна недостатність. Ця патологія характеризується укороченням маткової шийки з подальшим її відкриттям. Найбільш часто такий стан проявляється в другій половині вагітності. Якщо патологія помічена вчасно, жінці проводять ушивання шийки.

Інфекції як причина невиношування

Такі захворювання, як хламідії, уреаплазма, мікоплазма, трихомонада, вірус папіломи, герпетична інфекція, цитомегаловірус також можуть погіршити перебіг вагітності. За статистикою, понад 40% невиношування пов’язане з негативною дією бактерій і вірусів. Через це вагітним, у яких виявляють перераховані патології, призначають лікування імуноглобулінами. Тип лікування обирають відповідно до типу збудника.

Тромбофілія – ​​це підвищена схильність організму людини до утворення тромбів. Може бути придбана і спадкова (вроджена). Носії аллеля хвороби можуть не мати ніякої клінічної симптоматики захворювання до появи зовнішніх факторів. До останніх відносяться: вагітність, післяпологовий період, іммобілізація, хірургічне втручання, травма, пухлини, прийом гормональних препаратів з метою контрацепції або замісної терапії.

Тромбофілійні стани в акушерстві є однією з важливих причин невиношування вагітності та фетоплацентарної недостатності. До того ж гіпергомоцистеїнемія  і гомозиготний стан за МТНFR є факторами ризику розвитку деяких вроджених вад розвитку (дефекти нервової трубки плода, ущелини губи і неба, деякі види вроджених вад серця, нирок і ін.).

До тромбофілійних станів під час вагітності, що призводить до звичного невиношування, відносять такі форми генетично обумовлених тромбофілії:

 • Дефіцит антитромбіну III
 • Дефіцит протеїну С
 • Дефіцит протеїну S
 • Мутація фактора V (лейденська мутація) G1691A (синоніми: Arg506Glu, R506Q)
 • Мутація гена протромбіну G20210А
 • Мутації гена МТНFR C677T (гіпергомоцистеїнемія)

Обстеження для виявлення рідкісних причин тромбофілії необхідно у випадках, якщо були:

 • в сімейному анамнезі – тромбоемболії у віці до 40 років у родичів;
 • достовірні епізоди венозних і/або артеріальних тромбозів у віці до 40 років;
 • рецидивні тромбози у хворої і найближчих родичів;
 • тромбоемболічні ускладнення при вагітності і після пологів при використанні гормональної контрацепції;
 • повторні втрати вагітності, мертвонародження, затримка внутрішньоутробного розвитку плода, відшарування плаценти;
 • ранній початок прееклампсії, НЕLLР-синдром

Причини невиношування вагітності, в більшості своїй, носять серйозний характер. У Медичному центрі «Гамета» можна в повному обсязі діагностувати і провести повноцінне, комплексне лікування всіх причин невиношування вагітності. Усунення основної причини майже завжди призводить до позитивного результату – довгоочікуваної вагітності та народження міцного і здорового малюка.

[]
1Step 1
Залиште свій відгук
Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
[]
1Step 1
Записатися на прийом
Заявки обробляються з понеділка по п'ятницю з 9:30 по 16:30, відправлені заявки в суботу та неділю обробляються на наступний робочий день. З вами зв'яжеться наш медичний реєстратор і узгодить час запису.
Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right